PORTAKAL SOSLU TAVUK


PORTAKAL SOSLU TAVUK

WORLD KITCHEN

Malzemeler
2 adet tavuk göğüs eti veya kemiksiz, derisiz tavuk baget
Tuz
Karabiber
1 adet yumurta
1 yemek kaşığı mısır nişastası
1 yemek kaşığı un
Kızartma yağı
Portakal kabuğu rendesi

Sos

200 ml portakal suyu 
2 yemek kaşığı şeker
1 yemek kaşığı elma sirkesi
1 yemek kaşığı soya sosu
1 çay kaşığı zencefil rendesi
2 diş ezilmiş  sarımsak 
1 tutam pul biber
1 yemek kaşığı mısır nişastası

Materials
2 chicken breasts or boneless, skinless chicken drumsticks
Salt
Black pepper
1 egg
1 tablespoon of cornstarch
1 tablespoon of flour
Frying oil
Orange zest

SOS

200 ml of orange juice
2 tablespoons of sugar
1 tablespoon of apple cider vinegar
1 tablespoon of soy sauce
1 teaspoon grated ginger
2 cloves of crushed garlic
1 pinch of chili pepper
1 tablespoon of cornstarch

Sosu hazırlarken yukarıda belirtilen sos malzemelerini küçük bir tencereye alarak karıştırıyor sonrasında 2-3 dakika ısıtıyoruz. 

While preparing the sauce, we mix the above-mentioned sauce ingredients in a small saucepan and then heat it for 2-3 minutes.

Un, mısır nişastası, tuz ve karabiberi bir kapta karıştırın. Bir başka kaba da yumurtayı kırarak hafifçe çırpın ve tavuk parçalarını önce yumurtaya daha sonra unlu karışıma bulayın. Kızartma yağını tavaya alarak ısıttıktan sonra tavuk parçalarını büyüklüklerine göre ve çevirerek 3-5 dakika kızartın ve kağıt havluya alarak fazla yağını süzdürün.
Vok tavada hazırladığınız sos ile kızarmış tavukları karıştırın ve birlikte çok az soteledikten sonra servis tabağına alarak üzerini susam, badem, frenk soğanı ve portakal rendesi süsleyerek servis edin.

Mix the flour, cornstarch, salt and pepper in a bowl. In another bowl, break the egg and beat it lightly and dip the chicken pieces first in the egg and then in the flour mixture. After heating the frying oil in the pan, fry the chicken pieces according to their size and turn for 3-5 minutes and drain the excess oil by taking them on a paper towel.
Mix the fried chicken with the sauce you prepared in a vok pan, and after sautéing for a little while, take it to a serving plate and serve it with sesame, almonds, chives and orange zest.