#5 MİDYECİ AHMET


#5 MİDYECİ AHMET

MUSSEL

Türkiye çapında ünlenmiş Midyeci Ahmet Aslen Mardin'li bir ailenin çocuğudur. Mardin de deniz olmamasına rağmen midyenin en iyisini yapan Midyeci Ahmet bu durumu "Mardin de deniz yok ama yetenek var" sözleriyle açıklıyor. 
Küçük yaşlardan itibaren bu işi yapan, seyyar midye satıcılığından zincir restoran zinciri kurmuş ve kendi markasını yaratmıştır. 

Midyeci Ahmet, who is famous throughout Turkey, is the son of a family originally from Mardin. Although there is no sea in Mardin, Midyeci Ahmet, who makes the best of mussels, explains this situation with the words "There is no sea in Mardin, but there is talent".
He has been doing this business since he was a young age, and he established a chain of restaurants from mussel sales and created his own brand.

Midyeci Ahmet de hazırlanan midyeler Balıkesir, Güney Marmara adası  ve Avşa adasındaki midye çiftliklerinde yetiştirilmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından denetlenen bu midyeler hasat sonrasında özenle temizlenme ve hazırlanma aşamalarını geçerek müşterilerin beğenisine sunuluyor. 

Mussels prepared in Midyeci Ahmet are grown in mussel farms in Balıkesir, South Marmara island and Avşa island. Inspected by the Directorate of Food, Agriculture and Livestock, these mussels are carefully cleaned and prepared after the harvest and offered to customers.

Midyeci Ahmet de her yıl gelenekselleşmiş midye yeme yarışmaları düzenleniyor. Bay ve bayanların ayrı ayrı değerlendirildiği bu yarışmada en hızlı ve en çok midyeyi yiyebilen yarışmacıya ödül veriliyor.

Traditional mussel eating contests are held every year in Midyeci Ahmet. In this competition, where men and women are evaluated separately, the contestant who can eat the fastest and the most mussels is awarded.