#6 KAŞIBEYAZ RESTAURANT


#6 KAŞIBEYAZ RESTAURANT

ET BALIK LOKANTASI

İstanbul’un ünlü restaurantlarından Kaşıbeyaz 1974 yılında Aksaray da kurulmuştur. En iyi Kebap Restoranı dendiğinde akla ilk gelen markalardan biri olan Kaşıbeyaz günümüzde etin yanısıra menüsüne eklediği balık ve baklava ile İstanbul’un çeşitli semtlerinde ki restaurantlarında Et Balık Restoranı olarak hizmet vermektedir.

Kaşıbeyaz, one of the famous restaurants of Istanbul, was established in Aksaray in 1974. Kaşıbeyaz, one of the first brands that comes to mind when it comes to the best Kebab Restaurant, serves as a Meat and Fish Restaurant in its restaurants in various districts of Istanbul, with fish and baklava added to its menu in addition to meat.

Kaşıbeyaz Restaurant’ın mutfağında hazırlanan gıdaların tümü Gaziantep’den tedarik edilirken, restaurant’ın tleri de kendileri için özel olarak üretilen besicilerden tedarik edilmektedir.

All of the food prepared in the kitchen of Kaşıbeyaz Restaurant is supplied from Gaziantep, while the food of the restaurant is supplied from the breeders specially produced for them.

Ülkemize gelen turistlerinde başlıca uğrak mekanlarından biri olan Kaşıbeyaz son yıllarda özellikle Arap misafirlerin tercih ettiği mekanların başında yer alıyor.

Restaurant da müşterilerin tercihlerinde kebap birinci sırada yer alırken bunu balık ve dünya mutfağı izliyor

Kaşıbeyaz, which is one of the main destinations for tourists coming to our country, has been one of the places preferred by Arab guests in recent years.

In the restaurant, kebab takes the first place in the preferences of the customers, followed by fish and world cuisine.