#5 BEBEK BALIKÇI


#5 BEBEK BALIKÇI

FISH IN THE STRAIT

Tarihi Bebek Balıkçısı, 1974 den günümüze, boğaza hakim eşsiz manzarası, lezzetli meze ve balık seçenekleriyle müşterilerine unutulmaz lezzet ve görsel şölen sunan restorandır.
Boğaza tamamen nazır lokasyonda, restorana girdikten sonra sizi karşılayan boğaz manzarasıyla adeta denizin içinde yemek yiyor hissine kapılıyorsunuz.

Historical Bebek Balıkçısı is a restaurant that offers its customers an unforgettable taste and visual feast with its unique view of the Bosphorus, delicious appetizers and fish options, since 1974.
At the location completely overlooking the Bosphorus, you feel like you are eating in the sea with the Bosphorus view that welcomes you after you enter the restaurant.

Seçkin müşterilerin ve turistlerin ağırlıklı olarak tercih ettiği bu restoran da dikkat çeken bir diğer ayırt edici özellik bayan komilerinde çalışıyor olması.

Another distinctive feature of this restaurant, which is mostly preferred by distinguished customers and tourists, is that it works for female busboys.
 

Lezzetli balık ve mezelerin gayet nazik ve özenle servis edildiği bu restoran İstanbul'un en iyi balık restoranlarından biri olma özelliğini hak ediyor.

This restaurant, where delicious fish and appetizers are served very kindly and carefully, deserves to be one of the best fish restaurants in Istanbul.