#4 HAMDİ RESTORAN


#4 HAMDİ RESTORAN

ET LOKANTASI

Eminönü otobüs durakları arkasında çok katlı bir kebapçı. Hamo diye de bilinir, Belli bir kesimin bildiği bu lokantada istanbul'un en kaliteli kebapları hazırlanır. Yeni Cami yanında açılan,seyyar tezgahtan bugünkü dev lezzet markasına ulaşan Hamdi Restoran, lezzetli kaliteli yemeklerinin yanısıra nefes kesici muhteşem bir manzaraya sahiptir.

A multi-storey kebab shop behind Eminönü bus stops. Also known as Hamo, the best quality kebabs of Istanbul are prepared in this restaurant, which is known by a certain group. Opened next to the New Mosque, Hamdi Restaurant, which has reached today's giant flavor brand from the mobile counter, has a breathtaking view as well as delicious quality food.
 

Bir tarafı boğaza bir tarafı haliçe bakan, yazın tavanındaki cam bölmelerin kadırıldığı mekanda ayni anda hem galatayi hem bogazi hem de sultanahmet camiini seyrederek rakı kebap keyfi yapabilirsiniz.

Özellikle fıstıklı kebabı ve içli köftesini ve baklavasını tavsiye edilir. 

Geleneksel kahve mirra da yemek sonrasında mekanın ikramları arasında yer almaktadır

You can enjoy raki kebab by watching the galata, the Bosphorus and the Sultanahmet mosque at the same time, in the place where one side of the Bosphorus and the other side is overlooking the Golden Horn.

Especially the pistachio kebab, stuffed meatballs and baklava are recommended.

Traditional coffee mirra is also among the treats of the place after the meal.