#2 ULUS 29


#2 ULUS 29

RESTAURANT/NIGHT CLUP

Etiler de restaurant ve gece kulübü olarak hizmet veren Ulus 29 İstanbul'un elit mekanları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. 

1993 yılında faaliyetine başlayan mekan Etiler Ulus Parkının hemen yanında yer almaktadır. 

İstanbul'un en gözde mekanları arasında yer alan bu mekan yemekli düğün için maksimum 200-300 kişi, kokteyl için ise maksimum 100-200 kişilik kapasiteye sahiptir. Ulus 29 açık alan kapasitesi maksimum 100-200 kişi, kapalı alan kapasitesi ise maksimum 50-100 kişi kapasitesine sahiptir.
 

Ulus 29, which serves as a restaurant and night club in Etiler, is among the top places in Istanbul.

The venue, which started its activities in 1993, is located right next to the Etiler Ulus Park.

This venue, which is among the most popular venues in Istanbul, has a capacity of maximum 200-300 people for a wedding with dinner and a maximum of 100-200 people for cocktails. Ulus 29 has a maximum open area capacity of 100-200 people, and a maximum indoor capacity of 50-100 people.
 

Lounge veya Terasında İstanbul'un iki köprüsüne de hakim boğazının muhteşem panaromik manzarasını seyrederek keyifli yemekler yiyebilirsiniz.

Rezervasyon zorunluluğu olan mekanın bir diğer özelliğide İstanbul'un en pahalı restoranlarından biri olmasıdır. Efsanevi manzaraya eşlik eden,muhteşem anbiyas ve kusursuz kaliteli hizmet alabileceğiniz Ulus 29'un menüsünde yer alan Yoğurtlu Köfteyi mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

In the Lounge or Terrace, you can enjoy a pleasant meal while watching the magnificent panoramic view of the Bosphorus overlooking both bridges of Istanbul.

Another feature of the place, which requires reservation, is that it is one of the most expensive restaurants in Istanbul. We strongly recommend you to try the Yoghurt Meatballs, which are included in the menu of Ulus 29, where you can enjoy magnificent anbias and impeccable quality service, accompanying the legendary view.